"Błogosławieni, którzy potrafią śmiać się z własnej głupoty, albowiem będą mieć ubaw do końca" J. Twardowski
WYCIECZKA KLAS I DO MUZEUM CHLEBA
data dodania: 2017-10-11

Dnia 10 października uczennice i uczniowie klas I a, I c i I d wraz ze swoimi wychowawczyniami: p. Celiną Buczek, p. Barbarą Szopą i p. Ewą Gierlotką wybrali się na wycieczkę do Muzeum Chleba w Radzionkowie

Dzieci dowiedziały się, iż muzeum powstało z szacunku dla historii i z potrzeby serca, a zgromadzono tam wszystko to, co służyło wykonaniu chleba i wszystko to, co o szacunku dla chleba zaświadcza. Uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu pt. „Chleb”, opowiadającym o historii chleba, jego pochodzeniu i o tradycjach z nim związanych oraz o całym procesie produkcji pieczywa. Odbyła się także bardzo pouczająca prelekcja o szacunku do chleba. 

Ogromne emocje wzbudziły warsztaty z ciastem, podczas których dzieci samodzielnie formowały plecionki, które później zostały wypieczone w muzealnej piekarni. Pierwszoklasiści zwiedzając muzeum poznali wystrój dawnej kuchni, oglądali dawne sprzęty gospodarstwa domowego oraz przyrządy służące do wypieku chleba. Byli także gośćmi w starej cukierence i kosztowali cukierki przy nastrojowej muzyce, płynącej ze starego patefonu. 

Bardzo ciekawym doświadczeniem była również lekcja w dawnej klasie szkolnej. Dzieci poznały historię nauczania - zwyczaje panujące przed laty w szkołach, dawne książki, elementarze, materiały piśmiennicze, stroje, przybory. Uczniowie, siedząc w starych, drewnianych ławkach szkolnych z otworami na kałamarze, odbyli naukę pisania rysikiem na kamiennych tabliczkach. Poznali również historię komputerów, oglądając eksponaty. 

Zakończeniem zwiedzania muzeum był pobyt w Bacówce, gdzie odbyła się konsumpcja własnoręcznie wykonanych wypieków. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała i niosła ze sobą głębokie przesłanie o szacunku dla powszedniego chleba.

Zobacz fotorelację: http://www.facebook.com/pg/spimielin/photos/?tab=album&album_id=1339724719459324



13 grudnia 2017
PnPoniedziałek WtWtorek ŚrŚroda CzCzwartek PiPiątek SoSobota NdNiedziela
123
Startuje Tydzień Edukacji Informatycznej!
4
5Mikołajki! :)
6
789Zapraszamy na nasze stoisko podczas Imielińskiego Kiermaszu Świątecznego
10
11Konsultacje i zebrania
12
dzisiaj
13
14151617
18192021222324
25262728293031
foto losowe
galeria uśmiechów
WSPÓŁPRACA:

GIMNAZJUM IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH W IMIELINIEPRZEDSZKOLE MIEJSKIE W IMIELINIEBIBLIOTEKA MIEJSKA W IMIELINIEURZĄD MIASTA IMIELINMIEJSKIE CENTRUM KULTURY W IMIELINIEMIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI W IMIELINIE

Imielin

Powiat Bieruńsko-Lędziński

Województwo Śląskie