Górnośląski Park Etnograficzny – wycieczka klas VA i VD do Skansenu w Chorzowie
data dodania: 2018-10-02

Uczniowie klas Va oraz Vd wybrali się do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie w ramach innowacji „Mieszkam TU, więc znam i szanuję tradycje Górnego Śląska”. Chociaż zamiast październikowego słońca piątoklasistów powitała dżdżysta pogada, nie przeszkodziło to jednak w zwiedzaniu bardzo ciekawych obiektów Skansenu.

Uczniowie zobaczyli tradycyjne, drewniane budownictwo wiejskie i małomiasteczkowe, tj. budynki mieszkalne i gospodarcze, obiekty rzemieślniczo-przemysłowe oraz sakralne wraz z wyposażeniem wnętrz. Poznali dawne zwyczaje, dowiedzieli się jak wyglądało życie naszych pradziadków. Najciekawszym obiektem okazał się Młyn, który kiedyś stał w Imielinie.

Ponadto uczniowie wzięli udział w nietypowej lekcji w szkole liczącej 150 lat – usiedli ławkach, otrzymali łupkowe tabliczki oraz rysiki, na których mogli przepisywać notatki tablicy; spróbowali trudnej sztuki pisania prototypem wiecznego pióra, czyli stalówką zanurzaną w kałamarzu. Niektórzy nawet usiedli w oślej ławce lub klęczeli na grochu.

Skansen w Chorzowie to muzeum na świeżym powietrzu. W pięknym otoczeniu zieleni, ciszy można przenieść się w czasy naszych pradziadków, zobaczyć jak dawniej toczyło się życie. To miejsce, w którym organizowane są różnorodne warsztaty, imprezy; gdzie warto się wybrać z całą rodziną.

19 lutego 2019
dzisiaj