Wycieczka do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
data dodania: 2018-10-18

Uczniowie klasy IVb oraz IVd wybrali się do Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Wycieczkę rozpoczęliśmy od pełnego wrażeń rejsu łodziami po podziemnym kanale Sztolni Czarnego Pstrąga. Następnie spacerem przeszliśmy przez skąpany w jesiennym słońcu zabytkowy park i udaliśmy się autokarem na teren kopalni. To wyjątkowe miejsce wpisane jest  na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, listę Pomników Historii.
W czasie niezwykłej wędrówki oglądaliśmy  pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300-metrowy fragment trasy trzeba było pokonać łodzią. Pod ziemią mogliśmy usłyszeć autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych.
W budynku nadszybia Kopalni Srebra zwiedziliśmy  multimedialną wystawę, na której prezentowane są treści związane z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi.
Tuż przy budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych. Lokalizacja przykopalnianego skansenu nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju w XIX w. było wprowadzenie nowoczesnej techniki parowej. Ogromną atrakcją dla wszystkich była przejażdżka Małą Koleją Skansenową wokół skansenu. Jazda tą niewielką kolejką, w otoczeniu zabytkowych maszyn oraz pieczone kiełbaski i gorąca czekolada na zakończenie, dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Był to nasz pierwszy, integracyjny i bardzo udany wyjazd w klasie 4.

Skansen w Chorzowie to muzeum na świeżym powietrzu. W pięknym otoczeniu zieleni, ciszy można przenieść się w czasy naszych pradziadków, zobaczyć jak dawniej toczyło się życie. To miejsce, w którym organizowane są różnorodne warsztaty, imprezy; gdzie warto się wybrać z całą rodziną.

17 stycznia 2019
PRZERWA ŚWIĄTECZNA