Uroczystość upamiętniająca mieszkańców Imielina – ofiary II wojny światowej w 80 rocznicę wybuchu wojny
data dodania: 2019-10-27

27 października na cmentarzu parafialnym w Imielinie miała miejsce uroczystość odsłonięcia pamiątkowego, symbolicznego nagrobka ufundowanego przez władze naszego Miasta.

Mieszkańcom Imielina, ofiarom II wojny światowej w latach 1939-1945, poległym na wszystkich frontach Europy i w partyzantce, rozstrzelanym w Imielinie w 1939 roku, zamordowanym w obozach koncentracyjnych i sowieckich łagrach, zamęczonym w więzieniach i zaginionym na robotach przymusowych.

Uroczystość miała wyjątkowy charakter. Licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta byli świadkami odsłonięcia pomnika przez potomków ofiar wojny. Nagrobek został poświęcony przez proboszcza ks. Eugeniusza Murę, a Burmistrz, Jan Chwiędacz, wraz z Przewodniczącym Rady Miasta, Tadeuszem Herichtem,  złożyli kwiaty. Uroczystość uświetnił występ chóru „Harfa” oraz recytacja w wykonaniu uczniów naszej szkoły: Julki, Patrycji oraz Jakuba.

Głos zabrała również pomysłodawczyni inicjatywy, pani Bernadeta Ficek, która przybliżając tragiczne losy ofiar II wojny światowej i ich rodzin, uzasadniła potrzebę pamięci o naszej przeszłości:

Pomnik, który stanął na imielińskim cmentarzu, jest potrzebny, bo upomina się o prawdę, o naszą historię, która zbyt długo była przemilczana. Nawet dziś niektórzy jej nie rozumieją, albo nie chcą rozumieć. Pomnik znajduje się w miejscu, gdzie od lat mieszkańcy naszego miasta w dniu Święta Zmarłych pod krzyżem zapalali znicze. Dziś można powiedzieć, że ofiary wojny spoczywające na ziemiach całej Europy, chociaż symbolicznie po długich latach wróciły do domu.

Dzięki obecności uczniów i nauczycieli naszej szkoły na tej podniosłej uroczystości włączyliśmy się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „SZKOŁA PAMIĘTA”, której celem jest uwrażliwienie młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności. Z pewnością to wydarzenie zapadnie w pamięć mieszkańcom Imielina, a symboliczny nagrobek przypomni o złożeniu hołdu poległym; skłoni do modlitwy oraz refleksji nad dziejami naszego kraju i regionu.