Program Książki naszych marzeń

Książki naszych marzeń, czyli - Czytam, bo lubię i tym się chlubię!

Treść utworów, ekspresyjny język, emocje, zmienność nastrojów, szczęśliwe zakończenie zaspakajają wyobraźnię dziecka. Poprzez czytanie dzieci rozwijają swoją osobowość o takie cechy jak: wrażliwość, spostrzegawczość, pamięć, wyobraźnia. Czytające dziecko bogaci również swoje uczucia takie jak: miłość, przyjaźń, podziw, koleżeństwo, solidarność z innymi. Kto polubi czytanie w dzieciństwie, ten będzie czytał dla przyjemności, rozrywki już przez całe życie.

Książki, zakupione dzięki udziałowi  Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Imielinie roku szkolnym 2015/2016 w Rządowym programie „Książki naszych marzeń” w lot znajdują czytelników. Półki, które na nie przeznaczyliśmy, przyciągają jak magnes, rzadko który tytuł „zagrzewa” na półce miejsce, co dowodzi, że wzbogaciliśmy księgozbiór o poczytne/poszukiwane tytuły, a z pasją do czytania też u naszych uczniów nie jest źle!

Czytanie to frajda i rozrywka, nie praca, więc biblioteka wypożyczyła uczniom klas młodszych nowości książkowe na ferie i poprosiła o przeczytanie w czasie ferii oraz zilustrowanie wybranej książeczki. Z ilustracji powstaną „katalogi ulubionych książek”. Ilustracje, wykonane przez uczniów z poszczególnych klas powkładamy do koszulek, dodamy okładkę z informacją, która klasa wykonała obrazki powstaną katalogi książeczek, polecanych do czytania przez poszczególne klasy. Najmłodsi uwielbiają przeglądać biblioteczne zbiory. Zachęcając do przeglądania przygotowanych katalogów pokażemy prace kolegów, jednocześnie zachęcając do przeczytania książki, która ma ciekawą ilustrację, wykonaną przez dziecko. Datą graniczną oddania swojej Pani wychowawczyni ilustracji do książki jest poniedziałek, 7 marca.

Biblioteka zwróciła się do klasy IV-VI z prośbą o wyłonienie drogą „burzy mózgów” na lekcji wychowawczej jednego, wspólnego dla klasy hasła lub cytatu, zachęcającego do czytania. Na drzwiach biblioteki przygotujemy plakat z wybranymi przez klasy cytatami. Tutaj również datą graniczną jest 7 marca.

Efekty pracy oraz „burzy mózgów” naszych czytelników zaprezentujemy na szkolnej stronie.

Przypominamy: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – napisała Wisława Szymborska – polska poetka, felietonistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Bawmy się więc bez ograniczeń!

20 maja 2019
dzisiaj