Regionalny Konkurs Recytatorski - GODOMY I ŚPIYWOMY PO NASZYMU, CZYLI PO ŚLĄSKU
data dodania: 2019-02-07

Antonina Łytko, uczennica klasy Id, zdobyła główną nagrodę w Regionalnym Konkursie Recytatorskim GODOMY I ŚPIYWOMY PO NASZYMU, CZYLI PO ŚLĄSKU w kategorii klas I- III. Konkurs zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 1  w Chełmie Śląskim we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chełmie Śląskim odbył się 4 lutego.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpiło podczas uroczystej Gali Konkursowej. Laureaci ponownie mogli zaprezentować swoje umiejętności recytatorskie w gwarze śląskiej.

Gratulujemy Antosi sukcesu w konkursie i życzymy powodzenia w kolejnych!

DZIEŃ PASJI
data dodania: 2019-02-07

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI)
data dodania: 2019-02-05

Szkoła uczestniczy w wydarzeniu:

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Początkowo obchodzony był tylko w Europie, ale już od lat DBI przekroczył jej granice angażując państwa z całego świata. Z pełną listą państw i instytucji biorących udział w Dniu Bezpiecznego Internetu oraz z podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org.

Głównym celem DBI jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Ideą DBI jest podkreślanie siły współdziałania w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo, zarówno na poziomie międzynarodowym, jak również lokalnym, łącząc zaangażowanie wielu instytucji, ale także rodziny, czyli najbliższego otoczenia dziecka.

Organizatorem wydarzenia
w Polsce od 2005 r. jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. Patronat honorowy dla wydarzenia udzielili: Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Urząd Komunikacji Elektronicznej oraz Komenda Główna Policji. Partnerami DBI 2019 są Facebook Polska, Google Polska, National Westminster Bank Oddział w Polsce, Teatr Palladium oraz Mulitmedia w szkole.

DBI 2019 odbędzie się 5 lutego 2019 r. pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy razem!”. Nadchodząca edycja Dnia Bezpiecznego Internetu zachęca wszystkich do aktywnego uczestnictwa w współtworzeniu twórczego i bezpiecznego środowiska online . Podczas obchodów DBI 2019 organizatorzy chcą podkreślić istotę współpracy pomiędzy różnymi sektorami przy wspieraniu pozytywnych zmian w sieci. Wszyscy powinniśmy angażować się w promowanie pozytywnych zastosowań internetu, promocję tolerancji oraz tworzenie kultury zrozumienia.

PODSUMOWANIE KIERMASZU ŚWIĄTECZNEGO
data dodania: 2019-02-05

Jump City
data dodania: 2019-02-04

W sobotę- 2 lutego 18 uczniów klas 5 i 6 pojechało do Jump City w Katowicach. Wycieczka to kontynuacja innowacji pedagogicznej „Przez zabawę i sport do integracji społecznej”, której celem jest otwarcie się na drugiego człowieka w bezpośrednim kontakcie przez różne formy aktywności fizycznej, spędzanie czasu wolnego poza domem w gronie rówieśników.

W parku trampolin po zapoznaniu się z zasadami bezpieczeństwa i kultury odbyła się wspólna rozgrzewka na trampolinach prowadzona przez trenera. Po niej każdy próbował swych sił na różnego rodzaju ścieżkach m.in. strefa gladiatorów, basen z gąbkami, trampolina sportowa, ścieżki akrobatyczne. Chętni próbowali swych sił na arenie do zbijaka.

Po zakończeniu wyczerpującej i wspaniałej zabawy grupa udała się na zdrowy poczęstunek. W drodze powrotnej uczestnicy prowadzili ożywione rozmowy, dzielili się wrażeniami- co jest założeniem innowacji.

WYSTĘP W DOMU OPIEKI
data dodania: 2019-02-01

W czwartek – 31.01.2019r. - odbył się kolejny występ naszych uczniów w Domu Opieki dla Osób Starszych w Imielinie. Dla podopiecznych tego Domu wystąpiły dzieci świetlicowe z piosenkami na Dzień Babci i Dziadka oraz klasa VI b, pod opieką wychowawcy, z Jasełkami autorstwa pana Grzegorza Żyły. Jak zawsze osoby starsze zostały obdarowane upominkami wykonanymi przez dzieci z koła plastycznego Manufaktura i ze świetlicy szkolnej. Po zakończonym występie wszyscy otrzymali słodki poczęstunek od pani kierownik tamtejszego Domu. Wszystkim gratulujemy udanego występu i DZIĘKUJEMY za udział!!!

Literacki sukces Nataszy Makowski
data dodania: 2019-01-31

Prawie setka uczniów naszej szkoły wzięła udział w szkolnym etapie XVIII Archidiecezjalnego Konkursu Literackiego „Za co kocham moją Ojczyznę”. Spośród najlepszych prac, nagrodzonych przez Akcję Katolicką, wyłoniono 3 autorów, których utwory zostały wysłane na konkurs: wiersz Jakuba Kosmali z klasy 5e, wypracowanie Sebastiana Labe z klasy 6b oraz opis Nataszy Makowski, która ostatecznie zajęła I miejsce w Konkursie. W swojej pracy Natasza opisała swoje refleksje związane z naszym krajem. Nawiązała także do naszej małej ojczyzny – miasta rodzinnego – Imielina.

Natasza odebrała dyplom i nagrody podczas uroczystego podsumowania konkursu w Kościele p.w. św. Barbary w  Boguszowicach.

Życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich pasji literackich.

Konkurs Lapbookowy
data dodania: 2019-01-31

W międzyprzedmiotowym konkursie na Lapbookowy Kalendarz Adwentowy wzięło udział 34 uczniów klas IV – VI naszej szkoły. Komisja miała nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, ponieważ prace były bardzo pomysłowe, zawierały wiele cennych wiadomości, a autorzy wykazali kreatywnością w opracowaniu swojego lapbooka.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy zaangażowania i zachęcamy do udziału w kolejnych projektach; dzielenia się swoimi umiejętnościami i wiedzą.

Autorzy nagrodzonych prac:

I miejsce – Kinga Kotarba, klasa IV b