Sukces w konkursie literackim „Opowieści naszych pradziadków”
data dodania: 2018-12-17

Bartek Szendera, uczeń klasy 5a, zajął III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Opowieści naszych pradziadków” zorganizowanym przez Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie”. Zadanie konkursowe polegało na odwiedzeniu Skansenu, wybraniu jednego zabytkowego obiektu i napisaniu opowiadania, którego akcja będzie toczyła się przed około 150 laty. Bartek, zapalony miłośnik historii, opisał co przydarzyło się w imielińskim młynie. To właśnie ten obiekt zwrócił szczególną uwagę wszystkich uczniów podczas wycieczki klas piątych do chorzowskiego Skansenu w ramach innowacji Mieszkam TU, więc znam i szanuję tradycje Górnego Śląska, która odbyła się w październiku tego roku. Bartek został zaproszony na uroczyste wręczenie nagród, które miało miejsce 16 grudnia podczas imprezy "Śląsko Wilijo", na której można m.in. było zobaczyć prezentację zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia, wziąć udział w warsztatach przygotowania tradycyjnych ozdób choinkowych, świątecznego strojenia chałup i kościoła. Można było spróbować potraw świątecznych pochodzących z terenów Śląska i Beskidu Śląskiego oraz zobaczyć występy kolędników - Bałamuty ze Zwardonia i Jukacy z Żywca. Gratulujemy Bartkowi i życzymy kolejnych sukcesów w konkursach oraz rozwijania swoich pasji.

17 stycznia 2019
PRZERWA ŚWIĄTECZNA