Akcja Żonkile w SP nr 2
data dodania: 2023-05-05

19. kwietnia Szkoła Podstawowa nr 2 w Imielinie włączyła się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”, upamiętniającą 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. To już 11 edycja przedsięwzięcia, którego inicjatorem jest Muzeum Żydów Polskich Polin w Warszawie.

W tygodniu poprzedzającym tę szczególną rocznicę uczniowie klas 4-8  naszej szkoły w ramach lekcji historii, etyki i nie tylko, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważne znaczenie w dziejach przedwojennej Polski mieli Żydzi, jak byli traktowani przez Niemców w czasie II wojny światowej, dlaczego zorganizowali powstanie w getcie warszawskim i wreszcie - jakie były tego skutki.

Ważna lekcja historii

- Na lekcjach uczennice i uczniowie pracowali z wykorzystaniem materiałów dydaktycznych przygotowanych przez organizatorów akcji - wyjaśnia Bartosz Stachoń, nauczyciel historii, organizator wydarzenia. - Z największym zainteresowaniem naszych wychowanków spotkały się dwie animacje filmowe, ukazujące w obrazowy i niezwykle przejmujący sposób to, co stało się w getcie warszawskim w czasie powstania: Nie było żadnej nadziei... oraz premierowy pokaz: Zdążyć przed Panem Bogiem - mówi historyk.

Film „Zdążyć przed Panem Bogiem”, oparty na wywiadzie z Markiem Edelmanem, w którym zawarte są  jego wspomnienia z powstania w getcie warszawskim oraz z jego pracy jako kardiologa, miał swoją premierę właśnie 19. kwietnia, w dzień rocznicy, kiedy cała nasza społeczność szkolna

w symboliczny sposób pokazała pamięć o tamtych wydarzeniach,  przypinając do swojego ubioru żółtego żonkila – symbol zbiorowej pamięci.

Historia z oficyny

- Akcja Żonkile spotkała się dużym zainteresowaniem całej społeczności szkolnej i myślę, że już na stałe zapisze się w naszym kalendarzu - podsumowuje dyrektor Dagmara Kupczyk. - Dziękujemy również Miejskiemu Centrum Kultury w Imielinie za zaproszenie naszych ósmoklasistów na przedstawienie pt. Ukryta - historia z Oficyny, które przybliżyło naszym wychowankom historię zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Sztukę przygotowała nasza absolwentkę, Zofia Pielorz i grupa jej kolegów, licealistów - jesteśmy dumni i wzruszeni, że mogliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu.

3 maja 2024